Pomorska KAS wspiera przedsiębiorców poszkodowanych w pożarze hali na Przeróbce

Pomorska KAS wspiera przedsiębiorców poszkodowanych w pożarze hali na Przeróbce

Pomorska KAS wspiera przedsiębiorców poszkodowanych w pożarze hali na Przeróbce

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku stoi przed zebranymi siedzącymi na sali. Za nim widać rzutniki z wyświetlaną prezentacją.
Trzy osoby siedzą przy stole, na którym stoi tablica urząd skarbowy.
  • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych w pożarze hali magazynowej w Gdańsku.
  • Będą oni mogli złożyć wniosek o odroczenie terminu zapłaty podatku lub rozłożenie na raty.
  • Pod specjalnie przygotowanymi numerami telefonów poszkodowani przedsiębiorcy będą mogli otrzymać wszelkie niezbędne informacje. 
17 lutego br. odbyło się spotkanie zorganizowane przez Urząd Miasta w Gdańsku, skierowane do przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku pożaru hali magazynowej na gdańskiej Przeróbce. W wydarzeniu wziął udział dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku pan Czesław Kalinowski, zastępca dyrektora pan Dariusz Jankowiak i naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku pani Beata Gmurska. Zainteresowani mogli uzyskać wsparcie przedstawicieli różnych instytucji, a także skorzystać z indywidualnych konsultacji. 
 

Ulgi dla poszkodowanych przedsiębiorców

Pomorska KAS przygotowała rozwiązania dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które znalazły się w trudnej sytuacji. Będą one mogły liczyć na pomoc de minimis, ulgi stanowiące pomoc publiczną, a także na ulgi niestanowiące pomocy publicznej. 
 
Ulgi w spłacie podatków reguluje art. 67a i następne Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
  • odroczyć termin płatności podatku;
  • rozłożyć na raty zapłatę podatku;
  • odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek;
  • umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorcy mogą wnioskować o:
W przypadku ulg, które stanowią pomoc de minimis, łączna wartość pomocy dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć równowartości 300 tys. euro (w ciągu 3 ostatnich lat), a w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego towarów 100 tys. euro.
 
Przedsiębiorca ma prawo do zawieszenia działalności gospodarczej (sprawę załatwiamy przez CEIDG, KRS). Zawieszenie działalności gospodarczej oznacza przerwę w jej prowadzeniu. 
Najważniejsza korzyść w okresie zawieszenia to brak konieczności opłacania składek ZUS i podatków dochodowych – za okres zawieszenia nie wpłacamy zaliczek, ryczałtu czy karty podatkowej. Co do zasady – nie składamy też deklaracji. 
 
Wszystkie szczegóły na stronie - Biznes.gov.pl
 

Jak złożyć wniosek:

Wnioski można złożyć zarówno elektronicznie jak i w formie papierowej. Zaświadczenie, o które wnioskujemy przez e-Urząd Skarbowy, jest bezpłatne. Wnioski i zaświadczenia złożone papierowo lub przez e-PUAP wymagają wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 17 złotych.
Wniosek w formie elektronicznej można przesłać:
  • za pośrednictwem serwisu e-Urząd Skarbowy,
  • za pośrednictwem e-PUAP.
Wniosek w formie papierowej dostarczamy do urzędu skarbowego. Możemy to zrobić:
  • osobiście – umawiamy wizytę, aby przyjść bez kolejek,
  • przesłać pocztą.
Przedsiębiorcy dotknięci pożarem mogą liczyć na rozpatrywanie swoich wniosków przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności oraz otrzymywanie potrzebnych zaświadczeń (np. o przychodach czy dochodach, o zaległościach) „od ręki".
 

Ważne telefony:

W celu jak najszybszej komunikacji z urzędem skarbowym, KAS uruchomiła numery telefonów, pod którymi poszkodowani w pożarze przedsiębiorcy mogą otrzymać niezbędne informacje o rozliczeniach podatkowych oraz o możliwych ulgach w spłacie zobowiązań podatkowych. 
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku
Tel. + 58 321 25 00
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku 
Tel. + 58 765 44 00
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku 
Tel. + 58 761 13 70
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni
Tel. + 58 76 54 696
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni 
Tel. + 58 76 54 880
Urząd Skarbowy w Sopocie
Tel. + 58 55 54 668
Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim
Tel. + 58 773 71 03
Urząd Skarbowy w Kartuzach
Tel. + 58 685 29 08 
 
Informacji podatkowych i celnych udzielamy także na Infolinii KAS pod numerami telefonów:
22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
801 055 055 (z telefonów stacjonarnych).
Infolinia jest czynna w poniedziałki w godzinach 8-18, od wtorku do piątku w godzinach 8-15.